TREKKİNG (DOĞA YÜRÜYÜŞÜ)

Munzur dağlarına yürüyüş

Doğada, belirli bir noktadan bir diğer noktaya belirlenen bir zamanda ve yol üzerinden varmak amaçlı yapılan, tempolu sportif yürüyüşlere Trekking (Doğa Yürüyüşü) denir. İngilizce trek (yolculuk, göç etmek) kelimesi ve -ing ekinden üretilmiş bir kelime olan trekking dilimizde de yaygın bir kullanıma sahip olsa da doğa yürüyüşü daha doğru bir ifadedirDoğal engellerle dolu yolun, arazinin, parkurun herhangi bir ulaşım aracı kullanmaksızın yürüyerek aşılması şeklinde anlamlandırılabileceğimiz trekking asıl anlamını Güney Afrika’da kağnı ya da yaya olarak göçten almaktadır. Trekking teriminin çok sıkça karıştırıldığı hiking ise günübirlik gezi (çoğunlukla doğa gezisi) anlamına gelir. Trekking hiking’e göre daha uzun ve zor parkurları barındırmaktadır.

Ülkemizde genelde gruplar halinde yapılan bu sportif yürüyüşler özellikle solo (solo-trekking) olarak da değerlendirilen, bireysel bir etkinlik olarak da gerçekleştirilebilmektedir. Her mevsimde yapılabilen trekking hava ve ortam şartlarına, yolun uzunluğuna ve zorluk derecesine göre farklı hazırlıklar gerektirebilmektedir. Yürüyüş için uygun ekipmanlara ek olarak su ve yeterli gıda alınarak, mevsime, yolun zorluğuna ve güneşin/ayın konumuna göre belirlenen saatlerde mola verilerek ilerlenen, oldukça zorlu iniş, tırmanış ve yürüyüşlerin bütün halinde gerçekleştirildiği bir sportif faaliyettir. Özellikle solo-trekking güvenliğin ve çözüm üretme yeteneğinin etkili olduğukardiyovasküler sistem (dolaşım sistemi) için en uygun ve en kuvvetlendirici egzersizdir.

Doğa severlerin, doğal güzellikleri doğrudan keşfetmek ve bu keşif sürecini doğrudan deneyimlemek amacıyla gerçekleştirdikleri kişisel ya da grup etkinlikleri olarak başlayan trekking, günümüzde alternatif turizm faaliyetleri içerisinde ekonomik bir boyut da kazanmıştır. Özellikle kültür rotaları ilerlenen güzergâh boyunca birçok yerleşim alanı, antik kent tanıtımı ve benzeri noktanın kalkınması ve değerlendirilmesi için önemli kaynaklar haline gelmektedirler.

Genelde kent hayatının ve yoğun iş koşturmacasının getirdiği stresten kurtulmak isteyenlerin, hafta sonu günübirlik ve bulundukları şehre yakın parkurlarda, kimi zaman ise yabancı ülkelerde 2-3 haftalık turlar şeklinde, profesyonel bir rehber eşliğinde gerçekleştirilen doğa yürüyüşleri ile ilgili birçok organizasyon bulunmaktadır. İnsanın vücut ve ruh sağlığına çok olumlu etkileri olduğu uzmanlarca kabul edilmekte olan doğa yürüyüşünün özellikle kısa parkurlarda yüksek kondisyon veya teknik istemiyor oluşu, sakatlanma, vahşi hayvan saldırı gibi risklerinin çok düşük seviyelerde seyretmesi, maliyetinin az olması etkinliği oldukça cazip kılmaktadır.

Munzur Jeopark alanı içinde farklı rotalarda ve dört mevsim trekking yapmak mümkündür henüz yasal olarak belirlenen rotalar bulunmasa da bu konuda yoğun çalışmalar devam etmektedir. Munzur Jeopark alanı içinde ve mücavir alanlarında bölge insanı tarafından yoğun olarak kullanılan 9 adet rota belirlenmiş olup, belirlenen rotalar aşağıda belirtilmektedir. Yine Tunceli mekezde konaklayan turistler bölge insanı tarafından kullanılan Munzur Vadisi ile Pülümür Vadisine doğru sabah saatlerinde hiking parkurlarında yürüyüş yapabilirler…

TREKKİNG VE HİKİNG ROTALARI

1-      KARAGÖL PARKURU: Tunceli- Ovacık ilçesinden başlayıp, buzul vadisi boyunca gerçekleşen yürüyüş yaklaşık 2.500 metre yükseklikte bulunan Karagöl Buzul gölünde son bulur. Yaklaşık 3 saat süren ve zorlu bir parkura sahip olan yürüyüş esnasında buzul vadisi içinde yer alan çok sayıdaki jeolojik ve jeomorfolojik oluşum ve yapıları görmek mümkündür.

2-      KIRKMERDİVEN ŞELALESİ: Tunceli Ovacık’ta bulunan Şelale ilçeye bağlı gözeler köyüne 20 km mesafede ve yürüyüş parkuru 6 saat sürmektedir.

3-      YAYLALAR: Munzur dağlarında yer yer 3.000-3.300 rakımlı yaylalara en az bir gün konaklamalı şekilde gerçekleştirilmektedir. Yaylalara ulaşmak için yürüyüşler kimi zaman 6 saati aşmaktadır.

4-      BUYER GÖLÜ: Tunceli Pülümür ilçesinde bulunan ve 3.000 rakıma sahip bir buzul gölüdür. Yürüyüş mesafesi 3 saat sürmektedir. Yaz aylarında bile zirvesinde kar görmek mümkündür.

5-      GELİN ODALARI: Pülümür’e yaklaşık 4 km mesafede bulunan Gelin Odaları Urartulardan kalma ve yaklaşık 3 saat süren yürüyüş ve tarih parkurudur.

6-      SALÖRDEK: Pülümür Kırmızı köprüden itibaren başlayan ve 10 kmlik bir rotayı kapsayan bu parkur hiking ve foto safari için mükemmel bir güzelliktedir.

7-      KIRKLAR DAĞI: Mazgirt ilçemizde bulunan bu rota ise 3 saatlik bir trekking parkurudur. Aynı zamanda yılın belli zamanlarında karadenizin sislerin üstündeki yaylalarına eş değer bir görüntü harikasıdır.

8-      BAĞIR DAĞI: Pülümür ilçemizde bulunan bu dağ 3287 rakımı ile Tunceli’nin en yüksek dağıdır. Yaz aylarında bile zirvesinde kar görmek mümkündür.

9-      SÜLBÜS DAĞI: Tunceli Nazımiye ile Bingöl Yayladere arasında olan bu dağ 2.884 metredir. Volkanik bir dağ olan Sülbüs Dağı zirvesi her zaman karlı görülür. Sivri bir koni görünümündedir.